Кехлибар
Характеристика на минерала:Цветът на кехлибара може да варира от жълто до червено, от зелено до синьо, но обикновено е оранжево-кафяв като мед. Най-добрият кехлибар е прозрачен. Понякога в кехлибара има включения на насекоми, листа, борови игли и части от малки растения, и
Тъй като кехлибарът е мек може лесно да се надраска, затова е препоръчително да се съхранява отделно от другите бижута (в отделна кутия). История на камъка: Кехлибарът се използва от хилядолетия за бижута. Древните гърци и римляни са го използвали широко за направа на украшения. Кехлибарът е едно от най-старите вещества използвани за накити. Мъниста и висулки от кехлибар са открити в северна Европа датиращи от 8000 г.пр.н.е. КЕХЛИБАР – древните Германи го наричали bernstein – горящ камък и го използвали като разпалки. Този минерал е от класата на органическите съединения, извлича се от смолата на хвойновите дървета.Tой е древен камък описания за него можем да видим още в съчиненията на Платон и Аристотел.Кехлибара по цвят е от прозрачен до полупрозрачен и притежава смолист блясък.
По твърдост е 2,5 по скалата на Мос. Може да се срещне от тъмнокафяв до лимонено жълто, но са открити и зелени, черни, виолетов и червен цвят.
Ценността на кехлибара зависи от неговата рядкост и вида на тварите в него. Кехлибарът се е използвал още в древността за правене на украшения, особено известен е бил през ХVІІ-ХVІІІ век.Като декорация е бил използван за вътрешна гарнитура за стаята на Екатеринският дворец.
Прекрасни изделия можем да видим в Ермитажа. Основни находища на Кехлибар има предимно в Балтийските държави и Домениканската република, най голямата мина за кехлибар е в Русия.Но се среща и в Полша, Германия, Дания, Швеция и други страни от Европа.
Кехлибара се загрява, за да се махнат балончетата които се намират в него от което се получава мъглив ефект.
Името му от арабски „ках руба” – завлича слама, но има и отделни наименования като симетит (от о.Сицилия), руменит – (от Румъния) и бирмит (от Бирма).
Формата му е неправилна леща, зърна и късове. Плътността – 1,0 гр. на куб.см., неправилено парче.
Използва се за производство на лакове, кехлибарена киселина, както и за евтин ювелирно–декоративен материал.
Има легенда за него:
Синът на Хелиос бога на слънцето убедил баща си да му даде колесницата на слънцето, за да я покара за един ден.
Погрешка минал много близо до земята и я обгорил, и за да запази земята, Зевс го поразил с една светкавица, така той загинал.Майка му и сестра му, в скръбта си се превърнали на дървета, но продължили да плачат и жалеят, а сълзите им се превръщали в кехлибар. Черният янтар е битумна разновидност на сондажните въглища. Възникнал е в тъканите на дърветата-растящи през юрския период (100 мил. год. пр. н. е.). Името му идва от река Янтар (Мала Азия), където за пръви път е намерен; от лат. gagates. Цветът му е от тъмнокафяв до смолисточерен. Блясъкът му – от матово до смолисто, след полировка получава огледален блясък с пропуквания. Твърдостта му е 2,5 — 4 по скалата на Мос. Плътността му е 1,10 — 1,40 гр. на куб. см. Находищата му са във Великобритания, Русия, Германия, Испания, Франция, Индия, Португалия, Турция и Полша. Той се използва, също както корала за украшения и декорации. Голям разцвет в използването му за декоративни изделия е имало през ІІІ в. Значителна роля в това предналежи на римляните. През VІІ в. предназначението на този камък се изменя и вместо украшения започват да се произвеждат предмети
Няма коментари:
Публикуване на коментар