Перли
Характеристика на минерала: Перлите могат да бъдат в различни цветове – от бяло до черно. Кремаво, сиво, синьо, жълто, лилаво, зелено. Всички тези цветове се срещат в деликатни оттенъци. Култивираните перли се отглеждат в практически всички цветове на дъгата.Перлите са високо ценени скъпоценни камъни. Колкото е по правилна формата и по-силен блясъка им, толкова са и по-скъпи. Образуват се след проникване на външна частица в мидата, около която започват да се наслагват концентрични слоеве седеф. Перлите с неправилна форма се наричат барокови, а тези които растат непосредствено на черупката често са плоски от едната страна и се наричат блистерни бисери.
Само мекотели, чиито черупки се образуват от седеф могат да образуват качествени перли. Перлите образувани от други мекотели са червеникави, белезникави и нямат достатъчен блясък.
Повърхността на перлите е неравна, размера им варира в широк диапазон. Онези с тегло по-малко от 1/16 карата се наричат бисерни зародиши. Най-големи са бароковите перли. Известна е барокова перла с маса 465 карата.
Описание: Перлите, също като кехлибара и гагата, не са минерали, а втвърдено органично вещество. Но в продължение на хилядолетия те се ценят високо и се използват за различни магически цели. Образуват се в мидите и други мекотели, когато под черупката попадне песъчинка; за да намалят дразненето, автоматично започват да отделят специални вещества. Практиката за изкуствено поставяне на дразнители се е прилагала в Китай още през XIII век. Под черупките слагали зрънце от седеф, след това нареждали мидите в плетени кошове и ги потапяли в морето, окачени на специални салове. След три-четири години събирали ”реколтата”. Още в онези времена тези производители на перли вкарвали в мидите миниатюрни восъчни изображения на Буда; когато се покриели със седеф, ги продавали в храмовете.
През Средновековието перлите в Европа били украшение предимно на кралските династии, неазвисимо че кръстоносците донесли от Ориента огромно количество от тях. Когато през 1532 г. Катерина Медичи пристига във Франция, тя носи със себе си 6 наниза най-фини перли и 25 големи бисера, които след време подарява на Мария Стюарт (1542 – 1587). След смъртта на Мария, перлите на Медичи били купени от Елизабет I (1533 – 1603) за незначителна сума. На всичките си портрети Елизабет I е именно с тези перли.
Мъжките портрети на кралското семейство през същия период показват, че перлите били украшение и на мъжете.
Юбилей: Сладководните перли са скъпоценният камък за първата година на брака. Океанските перли са за 12-тата и 30-тата годишнина.Разновидности: Перлите образувани в солени води обикновено се наричат ориенталски бисери, а образуваните от сладководни мекотели се наричат сладководни перли.Съхранение и почистване: Перлите са по-крехки от повечето скъпоценни камъни. Те са чувствителен към киселини, много ниска и много висока влажност. Отбягвайте да ги пръскате с парфюми, дезодоранти и лакове за коса. Перлите могат да се почистят внимателно с хладка сапунана вода или специален почистващ
История и легенди: Перлите са били познати на Изток от древни времена и са били високо ценениот старите средиземноморски цивилизации. Римляните ги посвещавали на богинята Изида и ги носели, за да привлекат нейното внимание и благосклонност. Гмуркачите ги използвали за защита срещу акули. Метафората ”златни одежди” се споменава в много древни ръкописи, но не означава дреха, изтъкана от златни нишки. Всъщност се има предвид тъкан от органични материали, произведени от определени мекотели. Перлените миди се прикрепват към подводните скали чрез сноп от меднозлатисти нишки, наречени byssus. В стари времена хората ги събирали и изтъкавали от тях прочутите ”златни одежди”. За произхода на перлите се разказват много легенди. В една от тях, записана от Плиний, се казва, че те са се образували от капки роса, попаднали в отворените черупки на мидите, докато се размножават. Тази идея идва от Изтока, където разказват, че по пълнолуние мидите улавяли капки небесна роса, паднали от Луната; после те се втвърдявали и се превръщали в перли. Може би оттам идва и легендата, че светят нощем. Хората от времето на Плиний вярвали също така, че светкавиците спирали растежа на перлите, а от гръмотевиците мидите ”помятали”. Древните араби имали същата легенда за перлите, но добавяли, че мидите излизат на повърхността само през април, за да уловят росата. В Китай вярвали, че перлите са капки от слюнката на драконите, които капят по време на дъжд, който те произвеждат в небесата. Затова много китайци смятат перлите за талисмани срещу пожар. Освен това, те пазят притежателя си чист и неопетнен.
Вярвания: Според индийската митология перлите са божествени капки роса, паднали в морето, където биват поглъщани при първите слънчеви лъчи (по време на пълнолуние) от раковините. Това вярване бива прието по-късно и от европейците.Съгласно друга легенда (юдейска),перлите са сълзите на Ева, ронени от нея, когато бива изгонена от Рая.В древно китайско предание са казва, че перлите носят здраве и дълголетие. Вярва се също, че даряват богатство и взаимност в любовта. Засилват способността за предсказване и предвиждане. Осигуряват победа.Гарантират разум и разсъдливост в начинанията. Носят щастие.Отстраняват болка, грижи и тевки,тягостни мисли.
Лечебна енергия: Балансират и лекуват всички чакри. Помагат при лечението на стомашни болки, простуда, бронхит и белодробни инфекции.
Находища: Персийски залив, Индийски океан, Червено море, Полинезия, Австралия, Япония, Китай, Шотландия, Ирландия, Франция, Австрия, Германия и САЩ.
Няма коментари:
Публикуване на коментар